FAQ

Proces:

Ekstrakcja jest wykonywana zgodnie z wytycznymi zawartymi w farmakopei. Do ekstrakcji użyte są wyłącznie zarejestrowane surowce farmaceutyczne. Farmakopea dopuszcza dwie metody produkcji ekstraktów – ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla i ekstrakcję alkoholową. W tym przypadku ekstrakt otrzymywany jest za pomocą ekstrakcji alkoholowej z użyciem suszu Cannabis Sativa L. oraz etanolem jakości farmaceutycznej.

Ekstrakt wykonywany jest wyłącznie z zarejestrowanych surowców farmaceutycznych takich jak etanol i kwiaty Cannabis Sativa L. Podczas procesu etanol odparowuje i w produkcie końcowym otrzymujemy samą esencję z kwiatów.

Ze względu na ograniczony wybór zarejestrowanych kwiatów, po pozbyciu się wosków i chlorofilu w ekstrakcie zostają same kanabinoidy. W związku z tym że największą procentową ilość stanowi w nim THC, w ekstrakcie również będzie stanowił większość.  Niższe stężenia można uzyskać wyłącznie przy rozcieńczaniu ekstraktu. Istnieje jednak możliwość wyboru ekstraktu o zawartości 40% THC 40% CBD.

Produkt:

Obecnie do ekstraktu wykorzystuje się susz dostępny w hurtowniach farmaceutycznych. W przypadku ekstraktu wykonanego z suszu o wysokiej zawartości THC nie ma znaczenia jego odmiana ze względu na odwrócone proporcje. W ekstrakcie otrzymujemy 80% THC a produkt oczyszczony jest z wosków i chlorofilu. Częściowej degradacji mogą ulec również terpeny w wyniku wykorzystania temperatury w procesie ekstrakcji.

Olej zawiera pełne spektrum kanabinoidów, flawonoidów i innych terapeutycznych składników zawartych w suszu wykorzystywanym w procesie ekstrakcji. Niektóre terpeny mogą ulec degradacji w wyniku wykorzystania temperatury.

Olej zawiera terpeny właściwe użytej odmianie kwiatów. Jednak w związku z różnymi temperaturami ulatniania, część z nich może ulec degradacji w wyniku działania temperatury wykorzystywanej w procesie przygotowania oleju.

W przypadku odmian o wysokiej zawartości THC nie ma znaczenia odmiana użyta w procesie, ze względu na duże stężenie THC w ekstrakcie. Istnieje jednak możliwość wykonania ekstraktu z odmiany o niższym stężeniu 40%THC: 40%CBD.

Zgodnie z dostępnymi badaniami stabilności i normami farmaceutycznymi, data ważności to 3 miesiące dla oleju, a rok dla ekstraktu.

Najlepszym miejscem do przechowywania oleju jest oczywiście lodówka, czyli ciemne, chłodne miejsce. Jeżeli nie mamy możliwości przechowywania w lodówce należy znaleźć inne chłodne miejsce bez dostępu światła. Jeżeli nie zachowamy odpowiednich warunków olej może zjełczeć, czyli ulec procesowi utleniania obecnych w nim kwasów tłuszczowych. Może to negatywnie wpłynąć na smak i zapach oleju.

Ekstrakt należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

W ekstrakcie zawarte są terpeny, jednak część z nich może ulec degradacji w trakcie procesu ekstrakcji w wyniku działania temperatury.

Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z kliniką, która zajmuje się leczeniem medyczną marihuaną. Na stronie Cannateki w zakładce Kliniki można znaleźć kliniki, które po pozytywnym rozpatrzeniu kwalifikacji do terapii wystawią receptę na olej lub ekstrakt.

Ekstrakt oczyszczony do waporyzacji składa się w około 95% z różnorakich kanabinoidów. Zawartość THC to średnio 80%. Pozostałe 20% zależy od typu użytych do ekstrakcji kwiatów. Przykładowo po ekstrakcji kwiatów Aurory 22% otrzymujemy nawet do 9% CBG ale także CBD. Pozostałe składowe to nieliczne terpeny.

W skład oleju podjęzykowego wchodzi ekstrakt, powstały w wyniku ekstrakcji z kwiatów Cannabis flos, a także olej rzepakowy. Proporcja tych dwóch składników jest zależna od przepisanej na recepcie zawartości procentowej THC.

W przypadku ekstraktu do waporyzacji (wysoka zawartość THC) jest to 80%.

W przypadku ekstraktu do waporyzacji THC:CBD – może być to odpowiednio;          40:40%, 50:30% lub 60:30%.

W przypadku oleju podjęzykowego sugerowana wartość to 2,5% THC, jednakże w zależności od recepty apteka jest w stanie przygotować olej o stężeniu od 1 do 25% THC.

Obecnie dostępny jest także olej balance (THC:CBD).

Sugerowana wartość to 1:1%, jednak istnieje możliwość wykonania ekstraktu o stężeniu 10:10%.

Należy mieć na uwadze, że ze wzrostem zawartości procentowej, wzrastać będzie również cena.

Jaka średnia ilość suszu wychodzi na strzykawkę ekstraktu?

W zależności od zawartości THC w kwiatach (przykładowo 19/20/22%) będzie to inna zawartość w przeliczeniu na strzykawkę. Wartość ta jest zależna od wydajności procesu i ostatecznie może wynosić od 7 do około 9 gramów kwiatów.

Nie, wysokie stężenie można stosować również w innych chorobach.

Stężenie nie jest istotne, ponieważ efekt terapeutyczny zależny jest od dawek.

Recepta:

Od momentu przekazania recepty do apteki czas realizacji wynosi około 48 godzin. Z reguły recepta realizowana jest od razu.

Ekstrakt przepisywany jest na: silne bóle (przykładowo migreny), nerwobóle, neuropatie, spastyczność mięśni, nudności przy chemioterapii, ból pourazowy, ból pooperacyjny, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, jaskrę, zespół jelita drażliwego, choroby nowotworowe, padaczkę. Receptę można uzyskać również na choroby psychiatryczne takie jak zespół stresu pourazowego, fobie i stany lękowe oraz bezsenność.

Ekstrakt może zostać przepisany przez każdego lekarza posiadającego uprawnienia do wypisywania leków narkotycznych z wyjątkiem lekarza weterynarii.

Nie ma takiej konieczności. Receptę można podzielić, ale należy pamiętać, że musi zostać zrealizowana w ciągu 30 dni od jej wystawienia.

Czas na realizację recepty wynosi 30 dni od momentu wystawienia. Częściowa realizacja nie przedłuża czasu w jakim receptę należy wykupić w całości.

Każdy lekarz posiadający uprawnienia do wypisywania leków narkotycznych z wyjątkiem weterynarza może wystawić receptę na ekstrakt lub olej. Recepty muszą być wypisane poprawnie, według wzorów:

Warto posiadać historię choroby, jednak odpowiedni lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem może taką historię przygotować.

Apteka nie posiada osobnego rejestru dla pacjentów medycznej marihuany. Apteka zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzi Książkę kontroli środków odurzających i psychotropowych, która stanowi ewidencję przychodu i rozchodu wszystkich dostępnych w aptece leków narkotycznych. W książce podane jest imię i nazwisko pacjenta.

Policja dostęp do recept może uzyskać tylko na wniosek prokuratury lub sądu.

Użytkowanie:

Podstawową różnicą między marihuaną medyczną i rekreacyjną jest jakość dostępnych produktów. Na marihuanę medyczną nakładane są wielokrotnie większe wymagania: zakaz stosowania niektórych nawozów w celu przyspieszania wzrostu, oczyszczanie z zanieczyszczeń takich jak pestycydy czy metale ciężkie. Firmy medyczne zajmujące się produkcją medycznej marihuany muszą posiadać specjalne certyfikaty i podlegają rygorystycznym kontrolom. Standaryzacja produktu i warunki uprawy, które w przypadku medycznej marihuany muszą być sterylne, zapewniają również jednolity produkt o wysokiej jakości.

Waporyzacja ekstraktu THC jest jedną z najbardziej efektywnych i najczystszych metod podawania tej substancji. Jej głównymi zaletami są:

1. Wysoka skuteczność: Waporyzacja ekstraktu pozwala na uzyskanie szybkiego i silnego efektu, ponieważ substancja jest natychmiast wchłaniana do krwioobiegu.

2. Bezpieczeństwo: Waporyzacja jest uważana za bezpieczniejszą formę przyjmowania substancji, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji smolistych przez co nie powoduje szkodliwego wpływu na płuca.

3. Kontrola dawki: Waporyzacja pozwala na precyzyjne dozowanie ilości ekstraktu THC, co jest szczególnie ważne dla pacjentów stosujących ją w celach terapeutycznych.

4. Dyskretność: Waporyzacja ekstraktu THC jest cicha i prawie(?) bezwonna, co pozwala na jej stosowanie w miejscach publicznych bez ryzyka wywołania niepożądanej uwagi.

5. Łatwość stosowania: Waporyzatory są łatwe w obsłudze i wymagają niewielkiej ilości przygotowań, co pozwala na szybką i wygodną aplikację.

Oleje ze względu na efekt terapeutyczny pojawiający się po od dwóch do czterech godzin po spożyciu oraz na przedłużone działanie najlepiej sprawdzi się w terapii bólu przewlekłego oraz przy stwardnieniu rozsianym. Ekstrakt działa natomiast szybko i mocno, więc najlepiej sprawdzi się przy nagłych, silnych bólach, rozluźniająco na spastyczność, doraźnie przy Parkinsonie, a także przy bezsenności. Ekstrakt i olej mogą się wzajemnie uzupełniać i można stosować je równolegle np. na stałe przyjmując olej i doraźnie (w przypadku bólu) wspomagać się waporyzacją.

THC jest substancją narkotyczną, w związku z czym, jak w przypadku każdego leku z grupy I-N istnieje ryzyko uzależnienia. Jednakże, jak wynika z badań NIDA (National Institute on Drug Abuse) w porównaniu do innych substancji o działaniu narkotycznym, marihuana ma najniższy wskaźnik uzależnienia. Na pierwszym miejscu, ze wskaźnikiem 31,9% znalazł się tytoń, na drugim miejscu kokaina (16,7%), a na trzecim alkohol (15,4%). Wskaźnik uzależnienia marihuany to 9,1%. Z kolej badania WHO udowadniają, że mając na względzie kwestie zdrowotne, spożycie konopi jest mniej szkodliwe niż spożywanie legalnych używek, takich jak tytoń i alkohol.      

Waporyzacja ekstraktu wykazuje większą biodostępność substancji, co przekłada się na większe dawki w jednym wdechu.

Ponadto waporyzacja nie produkuje substancji smolistych, tak jak w przypadku palenia suszu. Oznacza to, większe bezpieczeństwo górnych dróg oddechowych.

Czas stosowania preparatów zależy od potrzeb pacjenta i wytycznych podanych przez lekarza. Nie ma ograniczeń co do czasu trwania terapii. Ze względu na pojawiającą się tolerancję, warto czasem robić przerwę w leczeniu.

Zarówno ekstrakt do waporyzacji jak i ekstrakt olejowy są lekami recepturowymi, powstającymi w trakcie złożonych procesów ekstrakcji, które mogą warunkować dostępność leków i wydłużyć czas realizacji recepty do dwóch tygodni. Leki z reguły jednak dostępne są w ciągu 48 godzin od okazania recepty w aptece. Najlepszym sposobem na potwierdzenie możliwego terminu odbioru leku, jest wcześniejszy kontakt z apteką.

W związku z możliwością dzielenia recepty przez pacjenta na mniejsze ilości, zostały uzgodnione ceny (zgodnie z podziałem na ilość)                       Ekstrakt do waporyzacji: 0,45ml – 300zł (jeden cartridge)                                                                                                                                                                                  0,9ml – 580zł (cała recepta)

                     Olej 2,5% THC oraz 1% THC 1% CBD (pod język): 10ml – 210zł (jedna buteleczka)                                                                                                                                                                                   30ml – 580zł (cała recepta)

                     Olej 5%THC: 10ml – 420zł (jedna buteleczka)                                                                                                                                                                                   30ml – 1060zł (cała recepta)

Na podstawie dostępnych badań w przypadku ekstraktu, początek efektu terapeutycznego pojawia się po 30 sekundach, a najwyższe stężenie jest osiągane w czasie od trzech do dziesięciu minut. W przypadku oleju maksymalny efekt pojawia się w czasie od dwóch do czterech godzin i utrzymuje się do 8 godzin. Każdy pacjent jest jednak inny w związku z tym indywidualne odczucia mogą się różnić.

Jest to zależne od dawkowania, potrzeb pacjenta oraz indywidualnej tolerancji organizmu.

Jest to zależne od zaleceń lekarza i od preferencji. Przy nagłych i silnych bólach na przykład przy migrenie, ale także przy problemach bezsennością najszybszy efekt otrzymamy po waporyzacji ekstraktu. W przypadku bólu przewlekłego, czy przykładowo reumatoidalnego zapalenia stawów lepiej sprawdzi się olej.

Przy waporyzacji wydziela się delikatny, charakterystyczny zapach, jednak nie kojarzy się on z marihuaną.

Temperatura maksymalna wynosi 157 stopni Celsjusza.

Można przewozić leki za granicę, ale należy pamiętać o ograniczeniach. Podróżowanie z medyczną marihuaną wymaga posiadania wydrukowanej recepty, faktury potwierdzającej zakup, zaświadczenia o leczeniu a także specjalnego dokumentu poświadczonego przez wojewódzki inspektorat sanitarny. Aby otrzymać dokument należy okazać zaświadczenie o leczeniu razem z wnioskiem o wywóz leku: https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej                                                                                                 

Warto ubiegać się o dokument przynajmniej dwa tygodnie przed wyjazdem, ze względu na czas oczekiwania. Należy pamiętać, że medyczna marihuana nie jest legalna w każdym kraju i warto sprawdzić jej legalność przed podróżą.

Od momentu legalizacji medycznej marihuany w Polsce (2017 rok) pacjenci zakwalifikowani do terapii, mają prawo do korzystania z niej zarówno w domu jak i w przestrzeni publicznej. Na wypadek kontroli najlepiej posiadać przy sobie: zaświadczenie od lekarza o potrzebie stosowania medycznej marihuany lub ksero recepty, dowód zakupu leku czyli paragon bądź fakturę.                    

Warto posiadać również oryginalne opakowanie leku.

W przypadku gdy znajomi nie posiadają zaświadczenia o możliwości stosowania medycznej marihuany nie powinno się zostawiać u nich swoich lekarstw. Zgodnie z obowiązującym prawem brak dokumentów potwierdzających legalność posiadania medycznej marihuany, przy kontroli policji może skutkować karą pozbawienia wolności do lat 3 zgodnie z art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

W Polsce, prowadzenie samochodu bądź innego pojazdu będąc pod wpływem środków odurzających, jest przestępstwem. Mówi o tym art. 178a  Kodeksu Karnego oraz art. 87 Kodeksu Wykroczeń. Do działań niepożądanych marihuany medycznej możemy zaliczyć problemy z koordynacją i upośledzenie funkcji poznawczych, w tym zaburzenia oceny sytuacji, zawroty głowy czy senność. Efekty marihuany mają zdecydowany wpływ na nasze funkcje psychomotoryczne, co zwiększa ryzyko uczestnictwa w wypadku drogowym. Przy czym realne zagrożenie występuje od 4 do 8 godzin po zażyciu leku z medyczną marihuaną.