Co to jest medyczna marihuana?

To nic innego jak konopia siewna (Cannabis sativa), wyróżniająca się wysoką jakością. Głównym składnikiem medycznej marihuany jest jej substancja psychoaktywna, czyli THC. Pomaga łagodzić między innymi ból i jest już szeroko stosowana w medycynie.

Czym różni się medyczna marihuana od marihuany rekreacyjnej?

Medyczna marihuanę wyróżnia przede wszystkim wysoki, farmaceutyczny standard, w jakim została wyhodowana. Pochodzi z certyfikowanych upraw, w których na każdym etapie hodowli jest przeprowadzana ścisła kontrola.

Kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę?

Receptę wystawia lekarz prawie każdej specjalizacji (z wyjątkiem weterynarza), posiadający uprawnienia do wystawiania recept RPW (na tzw. lek narkotyczny).

Na jakie wskazania można otrzymać receptę na susz?

Medyczna marihuana ma bardzo szerokie spektrum zastosowania, w tym na dolegliwości bólowe (Neuropatyczne, dyskopatie, przewlekłe bóle nowotworowe, bóle zapalne. Ostre pooperacyjne zespoły bólowe), Dolegliwości psychiczne (ADHD, depresja, zaburzenia snu, zaburzenia nerwicowe i lękowe, fobie społeczne, zespół stresu pourazowego), Choroby onkologiczne (nowotwory UON, nowotwory mózgu, nowotwory układu rozrodczego i inne przypadki onkologiczne) oraz na inne choroby np. Endokrynologiczne, ginekologiczne, urologiczne, reumatologiczne, dermatologiczne, gastrologiczne, Stwardnienie rozsiane, Choroba Parkinson, Nowotwory, Ból, Zespół Stresu Pourazowego, Depresja, Padaczka.
W jakim czasie muszę wykupić receptę?
Na wykupienie recepty masz 30 dni od momentu jej wystawienia, po tym czasie recepta jest już nieważna. Istnieje możliwość częściowej realizacji recepty (np. jeśli masz przepisane więcej niż 10 g).

Czy muszę osobiście wykupić receptę? Mogę kogoś do tego upoważnić?

Jeśli podasz komuś kod recepty oraz Twój pesel, to może za Ciebie wykupić lek. Musisz mieć na uwadze, że w razie kontroli policyjnej ta osoba może mieć przez to problemy, ponieważ jest to lek narkotyczny. Dlatego ważne, żeby miała przy sobie receptę i paragon z apteki.
I Ty również miej przy sobie dokumenty powiązane z leczeniem (np. w formie skanu, zdjęcie na telefonie) – receptę, paragon z apteki, jeśli zostało wystawione – zaświadczenie od lekarza o Twojej terapii.

 

Jak przyjmować medyczną marihuanę?

Podczas spalania występują substancje szkodliwe, dlatego medyczny susz marihuany jest przeznaczony do waporyzacji. Potrzebujesz do tego specjalnych urządzeń – waporyzatorów. Podgrzewają one susz co pozwala na inhalację. W ostatnim czasie w Polsce pojawiły się leki recepturowe z przetworzonego suszu (np. olej do stosowania doustnego, ekstrakt 80% THC do waporyzacji) – najlepsza i najskuteczniejsza forma przyjmowania THC.

 

Medyczna marihuana – ile kosztuje i gdzie ją mogę dostać?

Cena za gram suszu różni się w zależności od apteki, waha się pomiędzy 55-70 zł . Niestety w Polsce nie ma refundacji na ten lek, ani na leki recepturowe z THC. Susz jest dostępny w aptekach w opakowaniu 10 g, ale istnieje możliwość podzielenie go na pół – po 5 g.

 

Jak powinna wyglądać recepta na marihuanę lub leki z THC?

Na każdej recepcie powinna się znaleźć nazwa leku, opisane dawkowanie oraz ilość substancji czynnej.