Istnieje szerokie spektrum opcji farmaceutycznych dla pacjentów cierpiących z powodu objawów bólu neuropatycznego, w tym leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe i opioidy, które łagodzą ból, ale wiążą się z podwyższonym ryzykiem uzależnienia i działań niepożądanych.
W ciągu około 20 lat badań klinicznych wyjaśniono złożoną rolę układu endokannabinoidowego w patofizjologii bólu neuropatycznego i poparto stosowanie konopi w leczeniu tego schorzenia. W tym czasie w wielu randomizowanych, podwójnie zaślepionych, kontrolowanych placebo badaniach ykazano znaczące zmniejszenie bólu w porównaniu z placebo, przy czym wyniki i profile tolerancji były porównywalne z obecnymi terapiami farmakologicznymi.
Dane te obejmują różne drogi podawania marihuany, różne proporcje kannabinoidów oraz pacjentów z różnymi etiologiami bólu neuropatycznego i sugerują możliwość szerokiego zakresu zastosowań medycznej marihuany.
Specyficzna rola obecnie zidentyfikowanych leków na bazie konopi indyjskich, które działają jako związki z wiązaniami receptorów kannabinoidowych (CB) w układzie nerwowym (głównie, ale nie wyłącznie, receptory CB1) i na peryferiach (głównie, ale nie wyłącznie, receptory CB2), jest wyjaśniona tylko częściowo.
Istnieją jednak wystarczające dane przedkliniczne potwierdzające ich wpływ na nocycepcję. Stawia się hipotezę, że konopie indyjskie zmniejszają zmiany w przetwarzaniu poznawczym i autonomicznym w stanach bólu przewlekłego. Przednio-limbiczne rozmieszczenie receptorów CB w mózgu sugeruje, że mogą one preferencyjnie oddziaływać na afektywne cechy bólu. Ponadto mogą osłabiać niski stopień zapalenia, co jest kolejnym postulatem w patogenezie bólu neuropatycznego.
W jednym z ostatnich przeglądów systematycznych obejmujących łącznie 25 badań z udziałem 2270 pacjentów stwierdzono, że kannabinoidy podawane różnymi drogami mogą różnić się skutecznością w łagodzeniu różnych rodzajów bólu.
THC/CBD i THC drogą śluzówkową wykazywały lepsze działanie przeciwbólowe w przypadku bólu neuropatycznego i bólu nowotworowego, THC drogą doustną w przypadku bólu nowotworowego, standaryzowany ekstrakt z konopi indyjskich z THC drogą wziewną w przypadku bólu neuropatycznego, a standaryzowany ekstrakt z konopi indyjskich z THC drogą doustną w przypadku bólu nocyceptywnego.
Wśród różnych dróg podawania dominowała droga śluzówkowa .