Kannabinoidy i układ endokannabinoidowy w fibromialgii: przegląd badań przedklinicznych i klinicznych

Pacjenci z fibromialgią odnoszą korzyści ze stosowania konopi indyjskich

Fibromialgia dotyka milionów ludzi na całym świecie i ma znaczący wpływ na jakość życia. Objawy fibromialgii obejmują uporczywy rozległy ból, zmęczenie, sztywność, zaburzenia snu i zaburzenia funkcji poznawczych. Endogenne kannabinoidy (endokannabinoidy), występujące w organizmie przekaźniki podobne do marihuany, biorą udział w regulacji wielu procesów w organizmie, w tym bólu. Konopie siewne (Cannabis sativa) są uprawiane i wykorzystywane do celów rekreacyjnych i leczniczych od co najmniej 5000 lat.

Konopie zawierają ponad sto kannabinoidów wytwarzanych przez rośliny (fitokannabinoidy). Fitokannabinoidy stanowią zróżnicowaną klasę naturalnie występujących związków chemicznych, z których niektóre oddziałują na nasz układ endokannabinoidowy i pośredniczą w jego działaniu. Najbardziej rozpowszechnione i dobrze scharakteryzowane fitokannabinoidy to Δ9-tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD).

Badania przedkliniczne dostarczyły szeregu dowodów na poparcie potencjału terapeutycznego leków ukierunkowanych na układ endokannabinoidowy w leczeniu objawów fibromialgii.

Wykazano, że pobudzenie układu endokannabinoidowego poprzez hamowanie enzymów (takich jak hydrolaza amidowa kwasów tłuszczowych [FAAH]), które rozkładają endokannabinoidy, łagodzi ból i zachowania związane z lękiem.

Niewiele jest wiarygodnych badań klinicznych dotyczących stosowania syntetycznego THC lub ekstraktów z konopi u pacjentów z fibromialgią. Natomiast badania ankietowe przeprowadzone wśród pacjentów stosujących konopie indyjskie w całości sugerują, że odnoszą oni korzyści ze stosowania palonych lub waporyzowanych konopi indyjskich w postaci złagodzenia bólu, zmniejszenia sztywności, odprężenia i poprawy jakości życia. Należy zauważyć, że w większości badań działania niepożądane związane z kannabinoidami lub konopiami indyjskimi są powszechne, ale łagodne.

Niewielka ilość randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych, mała liczba uczestników włączonych do obecnych badań oraz niedostatek badań dotyczących długoterminowych skutków leczenia konopiami to niektóre z ograniczeń, które stanowią przeszkodę w określeniu zaleceń dotyczących stosowania konopi indyjskich lub kannabinoidów w leczeniu fibromialgii.

Ponadto konieczne są spójne i rygorystyczne schematy dawkowania oraz określenie najwłaściwszej drogi podawania. Niemniej jednak dane z badań przedklinicznych i obiecujące wyniki zgłaszane przez pacjentów wskazują na potencjał leków na bazie kannabinoidów w leczeniu fibromialgii.

Profesor David Nutt i dr Anne Katrin Schlag z Drug Science są współautorami, wraz z profesorem Davidem Finnem (NUI Galway, główny autor), profesor Saoirse O’Sullivan (CanPharmConsulting) i Stephanie Bourke (NUI Galway, pierwszy autor), manuskryptu przeglądowego na temat kannabinoidów, układu endokannabinoidowego i fibromialgii. Praca została niedawno opublikowana w czasopiśmie Pharmacology and Therapeutics (Bourke et al., 2022).

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Przeczytaj również