Ostatnie dni życia człowieka mogą wiązać się z ogromnym cierpieniem fizycznym i emocjonalnym, dlatego zwalczanie bólu i innych uciążliwych objawów oraz poprawa jakości życia są jednymi z najważniejszych czynników skutecznej opieki paliatywnej.
Zapotrzebowanie na opiekę paliatywną jest szczególnie duże w starzejącej się populacji, w której to 75% zgonów jest spowodowanych przewlekłymi i postępującymi schorzeniami. Słaba kontrola objawów lub niemożliwe do zaakceptowania działania niepożądane związane z opioidami i innymi lekami powodują potrzebę poszukiwania innych opcji terapeutycznych, co zwraca uwagę na leki oparte na kannabinoidach.
Getty images
Materiał dowodowy dotyczący stosowania medycznych konopi w warunkach hospicyjnych stale się poszerza. Istnieją liczne dowody na to, że konopie indyjskie mogą modulować niektóre z najbardziej wyniszczających objawów powszechnie występujących u pacjentów w końcowym stadium choroby, w tym między innymi ból, depresję, lęk, nudności i wymioty oraz utratę apetytu.
Istnieją również obiecujące dowody na skuteczne zastosowanie konopi indyjskich w leczeniu neuropatii obwodowej wywołanej chemioterapią, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i zaburzeń snu.
Być może jednym z najważniejszych punktów jest to, że konopie indyjskie mogą być stosowane w opiece hospicyjnej w celu złagodzenia cierpienia emocjonalnego i zmniejszenia traumy psychologicznej spowodowanej diagnozą.
Niektóre badania wskazują na istotną rolę wspomagającą leków na bazie konopi indyjskich dla pacjentów, którzy stanęli w obliczu rozpaczy związanej z nieuleczalną chorobą, a także utratą sprawności, która często jej towarzyszy. Stosowanie marihuany może mieć pozytywny wpływ na pacjentów.
Konopie indyjskie mają wieloaspektowe potencjalne korzyści bioaktywne, które w wielu sytuacjach wydają się przeważać nad ryzykiem. Powinna być jednak włączona do planu leczenia ze starannym uwzględnieniem możliwości wystąpienia zdarzeń niepożądanych i interakcji lekowych.